# BMRA000505304R7MA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMRA000505304R7MA1
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmra000505304r7ma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmra000505304r7ma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
- **Tolerance:** ±20%