# BMRA00040420100MA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMRA00040420100MA1
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmra00040420100ma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmra00040420100ma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 258mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.161" L x 0.181" W (4.10mm x 4.60mm)
- **Tolerance:** ±20%