# BMQE000404111R0MAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMQE000404111R0MAA
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmqe000404111r0maa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmqe000404111r0maa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.4A
- **Current Rating (Amps):** 4.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 38.5mOhm Max
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±20%