# BMQE00040410R33MAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMQE00040410R33MAA
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmqe00040410r33maa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmqe00040410r33maa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9A
- **Current Rating (Amps):** 6 A
- **DC Resistance (DCR):** 14mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±20%