# BMQADY1010404R7MA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMQADY1010404R7MA1
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmqady1010404r7ma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmqady1010404r7ma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.445" L x 0.402" W (11.30mm x 10.20mm)
- **Tolerance:** ±20%