# BMNI000606313R3MXH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMNI000606313R3MXH
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmni000606313r3mxh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmni000606313r3mxh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10.5A
- **Current Rating (Amps):** 8 A
- **DC Resistance (DCR):** 20.81mOhm Max
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.258" L x 0.250" W (6.56mm x 6.36mm)
- **Tolerance:** ±20%