# BMNI000404311R0MXH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMNI000404311R0MXH
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmni000404311r0mxh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmni000404311r0mxh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9A
- **Current Rating (Amps):** 10.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 9.78mOhm Max
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%