# BMNI000404124R7MEX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMNI000404124R7MEX
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmni000404124r7mex
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmni000404124r7mex#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.2A
- **Current Rating (Amps):** 2.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 113mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±20%