# BMMS00131360330MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMS00131360330MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmms00131360330mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmms00131360330mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 75mOhm Max
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.559" L x 0.496" W (14.20mm x 12.60mm)
- **Tolerance:** ±20%