# BMMN00101030220MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMN00101030220MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmmn00101030220mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmmn00101030220mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 99mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%