# BMMN000606304R7MX1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMN000606304R7MX1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmmn000606304r7mx1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmmn000606304r7mx1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5A
- **Current Rating (Amps):** 5.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 33mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%