# BMMN000606151R2MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMN000606151R2MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmmn000606151r2mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmmn000606151r2mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 5.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm Max
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
- **Tolerance:** ±20%