# BMMN00050518100MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMN00050518100MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmmn00050518100mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmmn00050518100mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 155mOhm Max
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
- **Tolerance:** ±20%