# BMMA001313501R0MV1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMA001313501R0MV1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmma001313501r0mv1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmma001313501r0mv1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 29 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.5mOhm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
- **Tolerance:** ±20%