# BMMA001313351R5MV1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMA001313351R5MV1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmma001313351r5mv1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmma001313351r5mv1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 19 A
- **DC Resistance (DCR):** 5.5mOhm Max
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
- **Tolerance:** ±20%