# BMMA001010304R7MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMA001010304R7MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmma001010304r7mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmma001010304r7mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13A
- **Current Rating (Amps):** 7 A
- **DC Resistance (DCR):** 22.5mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%