# BMMA000606244R7MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMA000606244R7MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmma000606244r7mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmma000606244r7mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 50mOhm Max
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.295" L x 0.260" W (7.50mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%