# BMMA000606241R5MV1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMA000606241R5MV1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmma000606241r5mv1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmma000606241r5mv1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 7.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 21.2mOhm Max
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
- **Tolerance:** ±20%