# BMMA000606181R5MX2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMMA000606181R5MX2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmma000606181r5mx2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmma000606181r5mx2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A
- **Current Rating (Amps):** 6.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 26mOhm Max
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%