# BMLPVDB902/2400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMLPVDB902/2400
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmlpvdb902-2400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmlpvdb902-2400#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Frequency (Center:** 915MHz, 2.45GHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 928MHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 3dBi, 4dBi
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Base Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 100 W