Part Number: BMLPV380 Manufacturer: PCTEL, Inc. Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/bmlpv380 RFQ URL: https://distyparts.com/product/bmlpv380#rfq Summary: BMLPV380 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by PCTEL, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BMLPV380 is a rf antennas from PCTEL, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Dome Frequency (Center: 395MHz Frequency Group: UHF (300MHz ~ 1GHz) Frequency Range: 380MHz ~ 410MHz Gain: 1dBi Height (Max): 3.380" (85.85mm) Ingress Protection: IP67 Mounting Type: Panel Mount Number of Bands: 1 Power: 100 W VSWR: 2 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pctel-inc Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/bmlpv380