# BMLPV380
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMLPV380
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmlpv380
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmlpv380#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Frequency (Center:** 395MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 380MHz ~ 410MHz
- **Gain:** 1dBi
- **Height (Max):** 3.380" (85.85mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 100 W