# BMHODB2458IP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMHODB2458IP
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmhodb2458ip
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmhodb2458ip#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz
- **Gain:** 2dBi, 2dBi
- **Height (Max):** 3.050" (77.47mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 25 W