# BMC1JY1000AN1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMC1JY1000AN1
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmc1jy1000an1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmc1jy1000an1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 800mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 250mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)