# BMB2A0300AN1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMB2A0300AN1
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmb2a0300an1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmb2a0300an1#rfq
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 250mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 500mOhm
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 300 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)