# BMB2A0060LN2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMB2A0060LN2
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmb2a0060ln2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmb2a0060ln2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/02/19/A102196DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 850mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 50mOhm
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 60 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)