# BMAX824/1850
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMAX824/1850
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmax824-1850
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmax824-1850#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** ISM, WLAN
- **Frequency (Center:** 860MHz, 1.92GHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 824MHz ~ 896MHz, 1.85GHz ~ 1.99GHz
- **Gain:** 2.2dBi, 4dBi
- **Height (Max):** 12.000" (304.80mm)
- **Mounting Type:** Magnetic
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 100 W