# BMAX150D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BMAX150D
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bmax150d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bmax150d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 162MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 150MHz ~ 174MHz
- **Gain:** 1dBi
- **Height (Max):** 20.000" (508.00mm)
- **Mounting Type:** Magnetic
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 100 W