# BM23PF0.8-46DP-0.35V(51)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BM23PF0.8-46DP-0.35V(51)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bm23pf0-8-46dp-0-35v-51
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bm23pf0-8-46dp-0-35v-51#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 1.97碌in (0.050碌m)
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.025" (0.63mm)
- **Mated Stacking Heights:** 0.8mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 46
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.014" (0.35mm)