# BLM41PG102SZ1L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLM41PG102SZ1L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blm41pg102sz1l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blm41pg102sz1l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 90mOhm
- **Features:** Automotive
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)