# BLM31KN271SN1K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLM31KN271SN1K
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blm31kn271sn1k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blm31kn271sn1k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/16/490-16533-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 4.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 16mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 270 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)