# BLM21BB221SN1D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLM21BB221SN1D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blm21bb221sn1d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blm21bb221sn1d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/10/490-1054-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 260mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.041" (1.05mm)
- **Impedance @ Frequency:** 220 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)