# BLM18RK601SN1D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLM18RK601SN1D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blm18rk601sn1d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blm18rk601sn1d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/52/490-5254-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/10/490-1014-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 600mOhm
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)