# BLM15HG102SZ1D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLM15HG102SZ1D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blm15hg102sz1d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blm15hg102sz1d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/31/490-3111-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 250mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.1Ohm
- **Features:** Automotive
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)