# BLM02AX700SN1D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLM02AX700SN1D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blm02ax700sn1d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blm02ax700sn1d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 360mOhm
- **Height (Max):** 0.009" (0.22mm)
- **Impedance @ Frequency:** 70 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)