# BLH406K112C134
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLH406K112C134
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blh406k112c134
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blh406k112c134#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 40 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 5.5 mΩ
- **Features:** 85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
- **Height:** 2.579" (65.50mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)