# BLH226K801B094
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLH226K801B094
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blh226k801b094
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blh226k801b094#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6 mΩ
- **Features:** 85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
- **Height:** 1.732" (44.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V