# BLDC24P24A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLDC24P24A
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bldc24p24a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bldc24p24a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Function:** Standard
- **Length:** 0.472" (12.00mm)
- **Motor Type:** Brushless (BLDC)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.630" (16.00mm)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 45°C
- **Power:** 20W
- **RPM:** 8400 RPM
- **Termination Style:** Connector
- **Torque:** 3.68 / 26
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 24VDC