# BLC12-05S120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BLC12-05S120
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/blc12-05s120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/blc12-05s120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.2A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 6 W
- **Size:** 0.91" L x 0.83" W x 0.39" H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V