# BL2060B-30-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BL2060B-30-S
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bl2060b-30-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bl2060b-30-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 30 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 1.2mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Threaded Post (M4)
- **Voltage:** 250V