Part Number: BKR400ABZ50 Manufacturer: SanRex Corporation Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/bkr400abz50 RFQ URL: https://distyparts.com/product/bkr400abz50#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/28/05/8128053-4076-BKR400ABZ50-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/22/07/8122077-4076-DKR200AB60-ND.jpg Summary: BKR400ABZ50 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by SanRex Corporation and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BKR400ABZ50 is a diodes - rectifiers - arrays from SanRex Corporation. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 2 A @ 50 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Technology: Schottky Voltage: 730 mV @ 800 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/sanrex-corporation Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/bkr400abz50