# BKR400ABZ50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BKR400ABZ50
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bkr400abz50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bkr400abz50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A @ 50 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 730 mV @ 800 A