# BKPE00201210R24MA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BKPE00201210R24MA2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bkpe00201210r24ma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bkpe00201210r24ma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.7A
- **Current Rating (Amps):** 2.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 240 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±20%