# BKPE001608DZ1R0TA6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BKPE001608DZ1R0TA6
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bkpe001608dz1r0ta6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bkpe001608dz1r0ta6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500mA
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±30%