# BKPB002016104R7TA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BKPB002016104R7TA2
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bkpb002016104r7ta2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bkpb002016104r7ta2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200mA
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 210mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** ±30%