# BKPB001608DZ4R7MA6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BKPB001608DZ4R7MA6
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bkpb001608dz4r7ma6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bkpb001608dz4r7ma6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80mA
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 440mOhm
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** Â±20%