# BKP0603TS220-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BKP0603TS220-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bkp0603ts220-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bkp0603ts220-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/18/587-1866-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.8A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 40mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Impedance @ Frequency:** 22 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)