# BK2125LM182-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BK2125LM182-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bk2125lm182-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bk2125lm182-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/19/587-1901-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 450mOhm
- **Height (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1.8 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)