# BK1005HM121-T8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BK1005HM121-T8
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bk1005hm121-t8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bk1005hm121-t8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 180mOhm
- **Height (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Impedance @ Frequency:** 120 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)