# BK0402HS470-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BK0402HS470-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bk0402hs470-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bk0402hs470-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/18/587-1866-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Height (Max):** 0.009" (0.22mm)
- **Impedance @ Frequency:** 47 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)